Aktualności

Jadąc rowerem zachowaj ostrożność

Data publikacji 05.08.2016

Pogoda sprzyja rowerowym wycieczkom, jednak nie wszyscy pamiętają o tym, że jazda na dwóch kółkach nie zwalnia nikogo z przestrzegania przepisów. Przekonał się o tym młody rowerzysta, który wjechał wprost pod nadjeżdżający pojazd. Pamiętajmy o zachowaniu ostrożności na drodze.

Wakacje w pełni, co za tym idzie na drogach możemy spotkać wielu miłośników dwóch kółek. Niestety nie wszyscy jednak pamiętają, że rowerzystów również obowiązują przepisy ruchu drogowego, które ściśle określają w jaki sposób należy zachować się na drodze. Ponadto każdy uczestnik drogi zobowiązany jest do zachowania ostrożności, gdyż chwila nieuwagi może kosztować utratę życia i zdrowia. Pamiętajmy, że w zetknięciu z pojazdem, rowerzysta jest bez szans. Przekonał się o tym młody mężczyzna, którzy na łuku drogi wyjeżdżając pomiędzy budynkami, wjechał pod nadjeżdżający pojazd. Mężczyzna z obrażeniami trafił do szpitala. W trakcie dalszych czynności, ustalono, że kierująca pojazdem znajdowała się w stanie po użyciu alkoholu. Sprawę prowadzą policjanci z gubińskiego komisariatu.

Dlatego też wyjeżdżając na drogę rowerem pamiętaj:

- zawsze zachowaj ostrożność

- stosuj się do znaków drogowych

- stosuj zasadę ograniczonego zaufania

- nie wyjeżdżaj na jezdnię, gdy masz ograniczoną widoczność

- zadbaj by Twój rower był sprawny, w szczególności by posiadał zgodne z przepisami oświetlenie

- dla zwiększenia własnego bezpieczeństwa noś kask, elementy odblaskowe bądź ubranie w jasnych kolorach

- chcąc wykonać manewr skrętu, upewnij się  czy nic nie jedzie, a następnie zawsze sygnalizuj chęć skrętu

- widząc przed sobą pojazd, który chce skręcić w prawą stronę, zwolnij, a w razie konieczności zatrzymaj się

- nigdy nie wsiadaj na rower pod działaniem alkoholu

 

Przypominamy, że zgodnie z art. 33 Prawo o ruchu drogowym

1.Kierujący rowerem jest obowiązany korzystać z drogi dla rowerów lub pasa ruchu dla rowerów, jeśli są one wyznaczone dla kierunku, w którym się porusza lub zamierza skręcić. Kierujący rowerem, korzystając z drogi dla rowerów i pieszych, jest obowiązany zachować szczególną ostrożność i ustępować miejsca pieszym.

1a. Kierujący rowerem może zatrzymać się w śluzie rowerowej obok innych rowerzystów. Jest obowiązany opuścić ją, kiedy zaistnieje możliwość kontynuowania jazdy w zamierzonym kierunku i zająć miejsce na jezdni zgodnie z odpowiednio art. 33 ust. 1 lub art. 16 ust. 4 i 5.

2. Dziecko w wieku do 7 lat może być przewożone na rowerze, pod warunkiem że jest ono umieszczone na dodatkowym siodełku zapewniającym bezpieczną jazdę.

3. Kierującemu rowerem lub motorowerem zabrania się:

1) jazdy po jezdni obok innego uczestnika ruchu, z zastrzeżeniem ust. 3a;

2) jazdy bez trzymania co najmniej jednej ręki na kierownicy oraz nóg na pedałach lub podnóżkach;

3) czepiania się pojazdów.

3a. Dopuszcza się wyjątkowo jazdę po jezdni kierującego rowerem obok innego roweru lub motoroweru, jeżeli nie utrudnia to poruszania się innym uczestnikom ruchu albo w inny sposób nie zagraża bezpieczeństwu ruchu drogowego.

4. (uchylony).

5. Korzystanie z chodnika lub drogi dla pieszych przez kierującego rowerem jest dozwolone wyjątkowo, gdy:

1) opiekuje się on osobą w wieku do lat 10 kierującą rowerem;

2) szerokość chodnika wzdłuż drogi, po której ruch pojazdów jest dozwolony z prędkością większą niż 50 km/h, wynosi co najmniej 2 m i brakuje wydzielonej drogi dla rowerów oraz pasa ruchu dla rowerów;

3) warunki pogodowe zagrażają bezpieczeństwu rowerzysty na jezdni (śnieg, silny wiatr, ulewa, gołoledź, gęsta mgła), z zastrzeżeniem ust. 6.

6. Kierujący rowerem, korzystając z chodnika lub drogi dla pieszych, jest obowiązany jechać powoli, zachować szczególną ostrożność i ustępować miejsca pieszym.

7. Kierujący rowerem może jechać lewą stroną jezdni na zasadach określonych dla ruchu pieszych w przepisach art. 11 ust. 1–3, jeżeli opiekuje się on osobą kierującą rowerem w wieku do lat 10.

Powrót na górę strony