Aktualności

„Razem zmieniamy Internet na lepsze”

„Razem zmieniamy Internet na lepsze”, to tegoroczne hasło Międzynarodowego Dnia Bezpiecznego Internetu, który obchodzony jest w Polsce już po raz trzynasty. Celem organizowanych z tej okazji przedsięwzięć jest zwiększenie świadomości wśród użytkowników Internetu w zakresie bezpiecznego i efektywnego korzystania z Sieci.

Internet w dzisiejszych czasach, to narzędzie z którego korzystają niemal wszyscy. Bez względu na wiek wykorzystujemy go do rozrywki, wyszukiwania informacji czy też porad. Nie wszyscy są jednak świadomi tego, że Internet niesie za sobą zagrożenia. Na niebezpieczeństwo w sieci narażeni są zwłaszcza najmłodsi, którzy poprzez swoją otwartość i ufność wobec poznanych osób, nie przypuszczają nawet, że osoba może podawać się za kogoś kim nie jest oraz że może chcieć nam zrobić krzywdę.

Mając na względzie zwiększenie świadomości wśród dzieci i młodzieży w powyższej tematyce, policjanci organizują spotkania profilaktyczne, podczas których omawiają nie tylko zagrożenia w sieci, ale również wskazują możliwości młodych ludzi w tworzenie bezpiecznego i pozytywnego Internetu.  Policjanci w rozmowie z uczniami podkreślają, że to co znajduje się w sieci, w dużej mierze zależy od nich samych. Pamiętaj, że włączając się w walkę z cyberprzemocą pomagasz uchronić te osoby, które same nie są w stanie zareagować, bądź do końca nie wiedzą jak to zrobić. Wzorem lat ubiegłych funkcjonariusze powiatu krośnieńskiego włączają się także w obchody Międzynarodowego Dnia Bezpiecznego Internetu, który w tym roku odbywa się pod hasłem „Razem zmieniamy Internet na lepsze” i przypada na dzień 7 luty. Celem organizowanych z tej okazji przedsięwzięć jest zwiększenie świadomości użytkowników Internetu w zakresie bezpiecznego i efektywnego korzystania z Sieci oraz odpowiedzialności karnej za przestępstwa cybeprzemocowe. Z uwagi, iż tegoroczne obchody przypadają w dniu wolnym od szkoły, spotkania z uczniami odbędą się po feriach zimowych.

Przypominamy, że cyberprzemoc, jest to przemoc z użyciem technologii informacyjnych i komunikacyjnych. Najczęściej terminu tego używa się w odniesieniu do przemocy rówieśniczej z użyciem telefonów komórkowych lub Internetu.

Może ona przybierać takie formy jak:

  • nękanie, straszenie, szantażowanie z użyciem Sieci
  • rejestrowanie niechcianych zdjęć i filmów
  • publikowanie w Internecie lub rozsyłanie przy użyciu telefonu komórkowego ośmieszających, kompromitujących informacji, zdjęć
  • podszywanie się w Sieci pod rówieśników
  • włamania na blog lub stronę internetową  i zamieszczanie ośmieszających  i upokarzających treści
  • groźby przy użyciu komunikatorów, telefonów
  • rozsyłanie do znajomych informacji o ośmieszających treściach e-mailem, smsem

Do działań określanych mianem cyberprzemocy wykorzystywane są: poczta elektroniczna, czaty, komunikatory, strony internetowe, blogi, serwisy społecznościowe, grupy dyskusyjne, telefony komórkowe, serwisy SMS i MMS

Co robić, żeby nie zostać ofiarą cyberprzemocy?

  • dbać o prywatność swoich danych osobowych
  • zapewniać swoim profilom w Sieci status prywatny
  • chronić swoje hasła i loginy
  • nie zamieszczać w Sieci swoich zdjęć i filmów
  • nie dawać wszystkim swojego numeru telefonu

Więcej informacji znajdziecie Państwo na stronie http://www.saferinternet.pl/pl/

 http://www.kidprotect.pl/,  http://fdds.pl/

    

Powrót na górę strony