Aktualności

Międzynarodowy Dzień Praw Człowieka

Data publikacji 08.12.2017

10 grudnia na całym świecie obchodzony jest Dzień Praw Człowieka. Święto to ustanowione zostało przez Zgromadzenie Ogólne Organizacji Narodów Zjednoczonych w rocznicę podpisania przez ONZ Powszechnej Deklaracji Praw Człowieka w 1948 roku. Dokument ten stanowi jedno z największych i najtrwalszych osiągnięć ONZ.

Przetłumaczona na większość języków świata Powszechna Deklaracja Praw Człowieka porządkuje osiągnięcia i postulaty człowieka, który od wielu setek lat toczy walkę o swoją wolność i godność. Deklaracja ustanowiła kanon praw politycznych, obywatelskich i społecznych przysługujących wszystkim ludziom. To pierwszy dokument dotyczący bezpośrednio praw człowieka, który został uzgodniony i przyjęty przez niemal 200 państw.

Jeszcze na początku XX wieku uznawanie praw człowieka leżało w gestii poszczególnych państw. Nie istniał żaden uniwersalny i prawnie wiążący katalog praw człowieka. Dopiero doświadczenia II wojny światowej skłoniły państwa do podjęcia aktywnych działań, które zminimalizują prawdopodobieństwo powtórzenia się historii masowego łamania praw człowieka i ludobójstwa. Przyjęcie Deklaracji poprzedziło kilka lat dyskusji, przyjęto ją jednak bez głosu sprzeciwu. Deklaracja jest do dziś podstawą systemu ochrony praw człowieka ONZ.

„Wszyscy ludzie rodzą się wolni i równi pod względem swej godności i swoich praw. Są oni obdarzeni rozumem i sumieniem i powinni postępować wobec innych w duchu braterstwa.” (art. 1 Powszechnej Deklaracji Praw Człowieka)

W Deklaracji zawarto prawa, które przysługują wszystkim „bez względu na różnice rasy, koloru, płci, języka, wyznania, poglądów politycznych lub innych przekonań, narodowości, pochodzenia społecznego, majątku, urodzenia lub jakiekolwiek inne różnice” (art. 2 Deklaracji), a które uznano za fundament praw człowieka w odniesieniu do takich kwestii jak: bezpieczeństwo osobiste, wolność od niewolnictwa i tortur, ochrona prawna, wolność słowa, przemieszczania się, religii, zgromadzeń, prawo do pracy, zdrowia, edukacji , kultury i innych.

Powszechna Deklaracja Praw Człowieka określa prawa człowieka jako :powszechne , tj. przysługujące każdemu człowiekowi, niezależnie od wyznania, koloru skóry, płci czy przynależności państwowej, niezbywalne, co oznacza, że nie można się ich zrzec oraz niepodzielne, co oznacza, że żadne z podstawowych praw człowieka nie jest ważniejsze od pozostałych, a korzystanie z nich jest ze sobą powiązane.

Międzynarodowy Dzień Praw Człowieka poświęcony jest na ogół orędownikom praw człowieka na całym świecie, którzy dążą do zapewnienia ochrony własnych praw oraz praw innych i wkładają wiele wysiłku w działania gwarantujące przestrzeganie ich na co dzień. Wielu z nich jest za to prześladowanych, pozbawianych pracy czy niesłusznie więzionych. Obchody Międzynarodowego Dnia pozwalają uczcić ich odwagę i osiągnięcia, ale też promować ochronę prawi wolności.   Święto jest okazją dla społeczności międzynarodowej i środowisk obywatelskich w różnych krajach do zwrócenia uwagi na potrzebę przestrzegania podstawowych praw i wolności przysługujących wszystkim ludziom, niezależnie od płci, rasy, wyznania i korzeni kulturowych.

Źródło: KWP w Gorzowie Wlkp.

Powrót na górę strony