Aktualności

Europejski Dzień Przeciwko Handlowi Ludźmi

Data publikacji 18.10.2018

18 października w całej Unii Europejskiej obchodzony jest Europejski Dzień Przeciwko Handlowi Ludźmi. Ideą kampanii jest propagowanie świadomości o zjawisku i jego rozmiarach, a także wskazanie, gdzie można szukać pomocy. W związku z tym dniem, w całej Polsce odbywają się konferencje, spotkania, happeningi, czy też wystawy, związane z tą tematyką. W realizację tego przedsięwzięcia włączają się także policjanci z krośnieńskiej komendy, którzy zorganizowali spotkanie dla uczniów szkoły ponadgimnazjalnej.

Już po raz dwunasty obchodzony jest Europejski Dzień Przeciwko Handlowi Ludźmi, Głównym celem ustanowienia tego dnia  jest przede wszystkim edukacja społeczeństwa w zakresie możliwości zapobieżenia stania się ofiarą handlu ludźmi, który może przybierać różne formy. W ramach tegorocznych obchodów funkcjonariusze z krośnieńskiej komendy zorganizowali spotkanie dla uczniów Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych w Krośnie Odrzańskim, w trakcie którego przekażą najważniejsze informacje w tym zakresie. Kolejne spotkania związane z tą tematyką odbędą się na przełomie maja i czerwca.

Pamiętajmy, że jeśli pojawia się ktoś, kto proponuje pracę na czarno, wyjazd w „atrakcyjne miejsce”, atrakcyjną prace wyłącznie dla kobiet, pracę, w której nie wymaga się znajomości języka, kwalifikacji i tym podobnym, czy też wyjazd w terminie uniemożliwiającym przemyślenie czy rozważenie danej propozycji, ułatwienie zdobycia dokumentów (na przykład paszportu) i przekroczenie granicy, bądź pokrycie wszystkich kosztów związanych z wyjazdem (przejazd, zakwaterowanie, dokumenty, wyżywienie) na poczet przyszłych zarobków, to są to sytuuje na które powinniśmy zwrócić uwagę, które powinny nas zaniepokoić, a już na pewno nie możemy przyjąć takiej pracy. Mając takie propozycje, poinformujmy najbliższą jednostkę o tym. W ten sposób możemy zapobiec czyjeś tragedii.

Jeśli jednak ktoś nam bliski wyjechał za granice, ale po wyjeździe do pracy osoba przestaje się kontaktować lub kontaktuje się, ale mówi bardzo krótko, rozmowy są często przerywane, nie chce podać adresu (telefonu), w trakcie rozmowy zawsze jest ktoś obok, mówi jakby była pod wpływem środków odurzających, może oznaczać to, że osoba ta padła ofiarą handlu ludźmi. Dlatego też zanim wyjedziemy dopełnij wszelkich formalności, upewnij się, że pracodawca istnieje, itp. Pamiętaj także żeby zabrać ze sobą adres i numer telefonu najbliższego polskiego konsulatu w kraju do którego jedziesz. Pamiętajmy, że handel ludźmi to nie tylko wykorzystywanie osób do seks-biznesu, ale również handel organami, przymusowa – niewolnicza praca, nielegalna adopcja dzieci bądź wykorzystywanie ich do pornografii dziecięcej. Wiele osób wykorzystywanych jest do żebractwa bądź są tzw. „słupami”, na których brane są kredyty czy też zmuszani są do czynnego udziału w przestępstwach. I tak naprawdę nikt z nas nie wie, kiedy może stać się ofiarą handlarzy. Dlatego ważne jest by świadomość o tym procederze była jak największa.

Więcej na temat na stronach internetowych :

Krajowego Centrum Interwencyjno – Konsultacyjnego dla Ofiar Handlu Ludźmi, Handel ludźmi infolinia dla ofiar oraz poradnictwo przedwyjazdowe numer telefonu 22 628 0120

Fundacja dzieci niczyje,

LaStrada Fundacja Przeciwko Handlowi Ludźmi i Niewolnictwu, telefon zaufania 22 628 99 99

aspirant sztabowy Justyna Kulka

Komenda Powiatowa Policji w Krośnie Odrzańskim

 

Powrót na górę strony