Aktualności

Policjanci kontrolują miejsca parkingowe dla osób niepełnosprawnych

„Zabierasz moje miejsce, weź moje kalectwo”. To zdanie dość często wypowiadane przez osoby o obniżonej sprawności ruchowej w kierunku kierowców, którzy nieprawnie stają na miejscach parkingowych przeznaczonych dla osób niepełnosprawnych. A jak wygląda sytuacja z parkowaniem na tak zwanych kopertach, sprawdzają policjanci drogówki w ramach działań „T-29”.

Znak „T-29” – to tabliczka informująca o miejscu przeznaczonym dla pojazdu samochodowego uprawnionej osoby niepełnosprawnej o obniżonej sprawności ruchowej. To także nazwa działań realizowanych przez policjantów drogówki, którzy we wtorek (30 października) od wczesnych godzin rannych kontrolują parkingi sprawdzając czy miejsca parkingowe przeznaczone dla osób niepełnosprawnych są prawidłowo oznakowane oraz w jakim zakresie  kierowcy respektują przepisy dotyczące parkowania na takich miejscach. Funkcjonariusze w szczególności sprawdzają czy w widocznym miejscu zaparkowanego pojazdu znajduje się ważna Karta Parkingowa oraz czy osoba korzystająca z takiego miejsca jest do tego uprawniona. Pamiętajmy, że dla osób o ograniczonej sprawności ruchowej takie miejsca parkingowe stanowią bardzo ważny element,  który ułatwia funkcjonowanie w codziennym życiu i umożliwia pokonywanie wielu barier. Widząc jak ktoś nieuprawniony parkuje na takim miejscu, zareagujmy i zwróćmy kierowcy uwagę. Dla osoby zdrowej pokonanie kilkudziesięciu metrów nie stanowi żadnego problemu, dla osoby niepełnosprawnej często jest to ogromny wysiłek.

Przypominamy, że zgodnie z przepisami Karta Parkingowa, to dokument uprawniający osobę do parkowania na tak zwanej „kopercie”. Zaparkować na takim miejscu może także kierowca, który w  samochodzie przewozi osobę posiadającą taką kartę. Ważne jest żeby podczas zatrzymania się na wyznaczonym miejscu, zostawić ją w widocznym miejscu, najlepiej za szybą. Z uwagi iż dokument wydawany jest na czas określony, istotne jest by ich posiadacze dbali o ich przedłużenie ważności, inaczej nie są osobami uprawnionymi do korzystania z miejsc dla osób niepełnosprawnych.

Zgodnie z przepisami:

  • za posługiwanie się kartą parkingową w sposób nieuprawniony grozi 300 złotych mandatu karnego
  • parkowanie bez zezwolenia na miejscu oznakowanym znakiem poziomym i pionowym – 500 złotych mandatu karnego i 5 punktów karnych

 

aspirant sztabowy Justyna Kulka

Komenda Powiatowa Policji w Krośnie Odrzańskim

  • policjantka sprawdza uprawnienia kierowcy do parkowania dla osób niepełnosprawnych
  • policjantka sprawdza uprawnienia kierowcy do parkowania dla osób niepełnosprawnych
  • policjantka spisuje dane z karty parkingowej dla osób niepełnosprawnych
  • policjantka sprawdza uprawnienia kierowcy do parkowania dla osób niepełnosprawnych
  • policjantka sprawdza uprawnienia kierowcy do parkowania dla osób niepełnosprawnych
Powrót na górę strony