Aktualności

Zbliża się dzień Wszystkich Świętych, przypominamy o zmianach organizacji ruchu w rejonach nekropolii

Data publikacji 29.10.2019

Dzień Wszystkich Świętych oraz dni poprzedzające ten dzień to kolejny w tym roku okres wzmożonego ruchu na drogach, podczas którego docelowym miejscem podróży są cmentarze – miejsca spoczynku bliskich. Nad bezpieczeństwem osób odwiedzjących groby czuwają policjanci, których możemy spotkać na drogach dojazdowych do nekropolii oraz w ich rejonach. Przypominamy, że wzorem lat ubiegłych nastąpi zmiana organizacji ruchu.

Dzień Wszystkich Świętych obchodzony 1 listopada, to dzień zadumy i pamięci o tych którzy odeszli. Jednak już w dniach poprzedzających ten dzień możemy spotkać na cmentarzach wiele osób, które przychodzą uporządkować groby bliski, zapalić znicz, czy też w chwili ciszy pomodlić się. Nad ich bezpieczeństwem czuwają policjanci, którzy w celu zapewnienia bezpieczeństwa kontrolują drogi dojazdowe oraz rejony nekropolii. Przypominamy, że wzorem lat ubiegłych nastąpi zmiana organizacji ruchu.

W Krośnie Odrzańskim zmiana organizacji ruchu polegać będzie na wprowadzeniu ruchu jednokierunkowego na ulicy Kościuszki od skrzyżowania z ulicą Metalowców w kierunku miejscowości Łochowice oraz ruchu jednokierunkowego na ulicy Działkowców od strony miejscowości Bielów /od granicy administracyjnej miasta Krosno Odrzańskie/ do skrzyżowania z ulicą Metalowców . Będzie ona obowiązywała w dniu 1 listopada w godzinach 5:00-22:00 /patrz mapka /

W Pławiu, z uwagi, iż cmentarz znajduje się przy drodze krajowej K-32, wprowadzone zostanie w okresie 30 października – 4 listopada ograniczenie prędkości do 50 km/h oraz zakaz wyprzedzania w obrębie cmentarza.

W Gubinie – w obrębie Cmentarza Komunalnego będzie obowiązywał zakaz zatrzymywania się. Objęte nim zostaną :

- ul. Cmentarna – na odcinku do skrzyżowania z ul. Kujawską do skrzyżowania z ul. Łukową

- ul. Pułaskiego – od skrzyżowania z ul. Kujawską do skrzyżowania z ul. Zimną

- ul. Kujawska – na odcinku od skrzyżowania z ul. Cmentarną do zjazdu do bramy głównej cmentarza

Droga dojazdowa do bramy głównej cmentarza będzie zamknięta. Główny parking będzie zorganizowany przy Kościele pw. Matki Bożej Fatimskiej. Zmiana organizacji ruchu będzie obowiązywała  od północy z 31 października/1 listopada do północy 3/4 listopada.

 

Wszystkich kierowców prosimy o cierpliwość,  ostrożną jazdę, a także zachowanie szczególnej ostrożności przy drogach dojazdowych do cmentarzy, dostosowanie się do znaków drogowych i zatrzymywanie się tylko w miejscach do tego wyznaczonych. Parkując pojazd, warto skorzystać z pierwszego wolnego miejsca wyznaczonego do postoju. Zawracanie i  szukanie miejsca powoduje tylko niepotrzebny stres, nerwowe sytuacje. Pamiętać należy, że po wyjściu z samochodu jest się pieszym, który zobowiązany jest iść po chodniku, a w przypadku jego braku, iść lewą stroną drogi. Przypominamy, że piesi, poruszający się po zmroku, poza terenem zabudowanym i po drodze muszą używać elementów odblaskowych.

Warto także zaznaczyć, że w dniach poprzedzających ten dzień wiele osób wybiera się na cmentarz, by uporządkować groby. Pamiętajmy, aby podczas prac zadbać również o przyniesione ze sobą rzeczy i nie zostawiać ich bez nadzoru. Jeśli mamy taką możliwość udajmy się na cmentarz w towarzystwie innej osoby, która w chwili, gdy musimy np. wyrzucić śmieci, przypilnuje naszego dobytku. Pamiętajmy, złodziej nigdy nie śpi. W sytuacji, gdy zauważą Państwo, że w waszym otoczeniu przebywają osoby podejrzanie się zachowujące i bez wyraźnego celu, zgłośmy to pracownikom cmentarza. Bądźmy czujni i przezorni.

 

 

asp.szt. Justyna Kulka

Komenda Powiatowa Policji w Krośnie Odrzańskim