Podsumowanie akcji „Znicz” - Aktualności - KPP Krosno Odrzańskie

Aktualności

Podsumowanie akcji „Znicz”

Data publikacji 04.11.2019

Krośnieńska Policja podsumowała akcję „Znicz”. Podczas działań policjanci ujawnili 110 wykroczeń drogowych, zatrzymali jedno prawo jazdy oraz 17 dowodów rejestracyjnych. W tym czasie doszło także do jednego wypadku drogowego, w którym zginęła jedna osoba.

Tegoroczna akcja „Znicz” rozpoczęła się na naszych drogach już od czwartku 31 października i trwała do niedzieli 3 listopada. Przez kilka dni policjanci czuwali nad bezpieczeństwem tych, którzy wyruszyli w daleką drogę, by w spokoju i zadumie, pomodlić się na grobach swoich bliskich. Podczas akcji policjanci zapewniali bezpieczeństwo nie tylko na drogach w rejonie cmentarzy, ale także na drogach dojazdowych oraz na terenie samych cmentarzy.

W czasie trwania działań, policjanci ujawnili 110 wykroczeń drogowych, zatrzymali jedno prawo jazdy oraz 17 dowodów rejestracyjnych. Najczęściej popełnianym przez kierowców wykroczeniem było przekroczenie prędkości – 49 przypadków, nieprawidłowa zmiana pasa, kierunku ruchu – 15, niesprawność techniczna świateł – 13, niekorzystanie z pasów bezpieczeństwa i jazda bez wymaganych świateł – po 6.  Doszło także do jednego wypadku drogowego, w którym zginęła jedna osoba. W sobotę (2 listopada) kierujący osobówką w rejonie miejscowości Dzikowo zjechał na przeciwległy pas ruchu, wjechał do lasu i uderzył w drzewo, ponosząc śmierć na miejscu. Decyzją Prokuratora Rejonowego w Krośnie Odrz. ciało zabezpieczone zostało do sekcji. Okoliczności wypadku będą wyjaśniane przez policjantów z krośnieńskiej komendy pod nadzorem Prokuratury Rejonowej w Krośnie Odrzańskim.

Ponadto pomimo próśb i apeli nie wszyscy dostosowali się do obowiązujących przepisów i wsiedli za kierownicę pod działaniem alkoholu. Dwóch z zatrzymanych znajdowało się w stanie nietrzeźwości, motorowerzysta miał przeszło 1,5 promila alkoholu a rowerzysta przeszło promil alkoholu w organizmie, natomiast badanie kierowcy osobówki wskazało, że znajdował się w stanie po użyciu alkoholu. Nieodpowiedzialnością wykazali się również trzej inni kierowcy. Podczas kontroli drogowej okazało się, że dwóch mężczyzn wsiadło za kierownicę pomimo zakazu kierowania pojazdami mechanicznymi wydanymi przez sąd, kolejny jechał jako kierujący samochodem ciężarowym nie stosując się do decyzji uprawnionego organu o cofnięciu uprawnień do kierowania pojazdami.

Przypominamy, że za niestosowanie się do orzeczonych przez sąd środków karnych grozi kara pozbawienia wolności od 3 miesięcy do lat 5, natomiast za niestosowanie się do decyzji właściwego organu o cofnięciu uprawnienia do kierowania pojazdami, kara grzywny, ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2.

 

asp.szt. Justyna Kulka

Komenda Powiatowa Policji w Krośnie Odrzańskim