Aktualności

Ruszyła akcja „Znicz”. Prosimy kierowców o zachowanie ostrożności na drogach

Od czwartku (31 października) policjanci w całej Polsce rozpoczęli działania „Znicz”. Funkcjonariusze dbając o bezpieczeństwo podróżujących prowadzą wzmożone kontrole na drogach, a także pomagają w dotarciu do cmentarzy. Przypominamy o dostosowanie się do zmian w organizacji ruchu obowiązujących w rejonie cmentarzy.

Od czwartku (31 października) na drogach w całej Polsce trwa akcja „Znicz”. Od wczesnych godzin rannych funkcjonariusze kontrolują prędkość z jaką kierowcy prowadzą swoje pojazdy, uprawnienia i stan trzeźwości kierowców, a także stan techniczny i dokumenty pojazdu. Ponadto mundurowi obserwując ruch na drodze, zwracają uwagę czy kierowcy swoim zachowaniem nie stwarzają zagrożenia na drodze, czy wszystkie osoby znajdujące się w samochodzie mają zapięte pasy oraz w jaki sposób przewożeni są pasażerowie, w szczególności ci najmłodsi. Policjantów możemy spotkać między innymi na głównych ciągach komunikacyjnych oraz w rejonach cmentarzy, w tym w miejscach w których wprowadzono czasową zmianę organizacji ruchu. Celem prowadzonych działań jest zapewnienie bezpieczeństwa w ruchu drogowym, a także ograniczenie zdarzeń na drodze. Poza wzmożonymi kontrolami, policjanci będą także pomagali w bezpiecznym dotarciu do cmentarzy.

W związku z trwającymi remontami ulic i mostu w Krośnie Odrzańskim, przypominamy wszystkim kierowcom o panujących utrudnieniach na drodze. Planując wyjazd, uwzględnijmy wszelkie zmiany w organizacji ruchu, zaplanujmy przerwy w podróży, a przede wszystkim zawsze wsiadajmy za kierownicę wypoczęci i trzeźwi. Jeśli mamy wątpliwości co do swojego stanu trzeźwości, przypominamy, że w każdej jednostce Policji można anonimowość zbadać trzeźwość. Zajmie to tylko chwilę, a może uchronić od niebezpieczeństwa. Pamiętajmy, żeby za kierownicą zachować trzeźwość umysłu i rozsądek, a także bezwzględnie dostosować prędkość do warunków panujących na drodze. W tym czasie ruch może być większy, dlatego bądź cierpliwy i wyrozumiały dla innych kierowców.

Będąc w rejonie cmentarza bezwzględnie dostosuj się do poleceń policjantów kierujących ruchem. Jeśli ich nie widzisz, stosuj się do znaków i sygnałów drogowych. Parkując pojazd, skorzystaj z pierwszego wolnego miejsca wyznaczonego do postoju. Zawracanie i  szukanie miejsca powoduje tylko niepotrzebny stres i nerwowe sytuacje. Pamiętaj, że po wyjściu z samochodu jesteś pieszym, który zobowiązany jest iść po chodniku, a w przypadku jego braku, iść lewą stroną drogi. Przy ładnej pogodzie zalecamy pozostawienie samochodu w domu i wybranie się na cmentarz pieszo. Przypominamy, że piesi, poruszający się po zmroku, poza terenem zabudowanym i po drodze muszą używać elementów odblaskowych. 

W akcję „Znicz” poza policjantami Wydziału Ruchu Drogowego zaangażowani są także policjanci prewencji, dzielnicowi oraz kryminalni, których spotkać będziemy mogli w rejonie cmentarzy oraz na ich terenie. Przypominamy, żeby podczas porządków nagrobków nie zabierać ze sobą wartościowych rzeczy. Pozostawiona bez nadzoru torebka, saszeta czy telefon jest doskonałą okazją dla złodzieja. Jeśli masz taką możliwość, zadbaj o towarzystwo i pomoc podczas prac porządkowych.

asp.szt. Justyna Kulka

Komenda Powiatowa Policji w Krośnie Odrzańskim