Aktualności

Nie bądź obojętny wobec tego co dzieje się w twojej okolicy i reaguj na wszelkie naruszenia. Pomoże ci w tym Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa

Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa, to aplikacja za pomocą której możesz bez wychodzenia z domu, w prosty i anonimowy sposób poinformować Policję o miejscach które według Ciebie zagrożone są bezpieczeństwem. Jeśli nie jesteś obojętny na to co się dzieje w twojej okolicy i chcesz mieć wpływ na bezpieczeństwo w mieście, reaguj na wszelkie naruszenia.

Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa z roku na rok zyskuje na popularności. Zawarty w aplikacji katalog dostępnych zgłoszeń jest bardzo szeroki, a każda otrzymana informacja jest kilkakrotnie sprawdzana przez policjantów. Jedną z nich jest bezpieczeństwo w ruchu drogowym, na którą składają się między innymi: nieprawidłowe parkowanie, nieprawidłowe oznakowanie dróg, przekraczanie dozwolonej prędkości czy też niewłaściwa infrastruktura drogowa. Każda otrzymana informacja jest przez policjantów weryfikowania. W przypadku potwierdzenia zgłoszenia, funkcjonariusze podejmują kroki, w celu wyeliminowania zagrożenia. Tylko od kwietnia do września br. za pośrednictwem tej aplikacji policjanci w kategorii bezpieczeństwo w ruchu drogowym otrzymali 160 zgłoszeń, w tym 71 zostało potwierdzonych i wyeliminowanych, tyle samo zostało niepotwierdzonych, a 8 okazało się pomyłką lub żartem. Pomimo zaangażowania i starań ze strony policjantów nie udało się wyeliminować wszystkich potwierdzonych zagrożeń. Miejsca te są nadal kontrolowane, a policjanci dążą do tego, żeby było tam bezpiecznie. Według danych statystycznych, najbardziej uciążliwym dla społeczeństwa problemem jest przekroczenie dozwolonej prędkości -119 zgłoszeń oraz nieprawidłowe parkowanie - 21. Dziękujemy za wszystkie otrzymane sygnały i wspólne działanie na rzecz poprawy bezpieczeństwa na drogach.

Bezpieczeństwo w ruchu drogowym, to tylko jedna z dostępnych kategorii w aplikacji Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa. Jeśli sytuacja nie wymaga natychmiastowej interwencji Policji, a zależy ci na bezpieczeństwie w miejscu twojego zamieszkania, ta aplikacja jest właśnie dla ciebie. Przypominamy, że Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa dostępna jest między innymi na stronach internetowych komend wojewódzkich, powiatowych i miejskich Policji. Po otwarciu aplikacji, musimy wprowadzić zgłoszenie wybierając kategorię zagrożenia, a następnie zaznaczyć na mapie miejsce występowania. Możemy także uszczegółowić zgłoszenie, wprowadzając datę, opis zagrożenia, dzień tygodnia i porę dnia, a także załączyć plik o pojemności max 5MB. Prosimy, żeby z narzędzia korzystać rozsądnie.

Pamiętaj, że zgłoszenia w ramach Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa nie zastępują potrzeby pilnej interwencji Policji. W tego typu przypadkach należy korzystać z numeru alarmowego 112.

 

asp.szt. Justyna Kulka

Komenda Powiatowa Policji w Krośnie Odrzańskim