Aktualności

NAWET NIELETNI NIE SĄ BEZKARNI

Dużo się mówi o konsekwencjach prawnych i sankcjach nakładanych na dorosłych za popełnienie przestępstw i wykroczeń. Ale czy to znaczy, że osoby małoletnie za swoje czyny nie ponoszą żadnej odpowiedzialności? Otóż nie! Każda osoba, która ukończyła 10 lat w świetle polskiego prawa już odpowiada za swoje zachowanie. Niestety brak świadomości konsekwencji prawnych, nie zwalnia nikogo z odpowiedzialności za swoje czyny. Dlatego funkcjonariusze policji z Komendy Powiatowej Policji w Krośnie Odrzańskim i Komisariatu Policji w Gubinie działają profilaktycznie, aby tą świadomość wpajać uczniom już od najmłodszych lat.

Tylko na przestrzeni ostatniego miesiąca profilaktycy krośnieńskiej policji otrzymali aż trzy wnioski od pedagogów szkół o przeprowadzenie ponadprogramowych spotkań profilaktycznych dotyczących odpowiedzialności prawnych nieletnich. Tematyka odpowiedzialności prawnej nieletnich realizowana jest przez Zespół Do Spraw Profilaktyki Społecznej, Nieletnich i Patologii zgodnie z programem „Lupo” oraz „Bezpieczna młodość”. W szkołach podstawowych omawia się tę tematykę w klasach od VI do VIII. W szkołach ponadpodstawowych natomiast zagadnienie jest szeroko omawiane w klasach pierwszych.

Często zdarza się jednak, że i w młodszych klasach pojawiają się problemy z zachowaniem uczniów i pedagodzy proszą policję o przeprowadzenie spotkania. Być może wiąże się to z brakiem świadomości młodych osób o konsekwencji swoich zachowań lub przekonanie, że w Internecie można robić wszystko. Dlatego ważną rolę odgrywają tu policjanci Wydziału Prewencji, którzy omawiają z osobami małoletnimi zjawisko demoralizacji i popełniania czynów karalnych oraz pomagają przyswoić pojęcia i kary przewidziane dla osób nieletnich, o których mowa w Ustawie z dnia 9 czerwca 2022 roku o wspieraniu i resocjalizacji nieletnich.

Pamiętać należy, że zarówno w przypadku demoralizacji jak i popełnienia czynów karalnych nieletni odpowiadają przed Sądem Do Spraw Rodzinnych i Nieletnich. Obowiązek zawiadomienia rodziców lub opiekuna nieletniego, szkoły, sądu rodzinnego, Policji o dopuszczeniu się czynu zabronionego przez nieletniego, naruszaniu zasad współżycia społecznego, uchylaniu się od obowiązku szkolnego lub obowiązku nauki, używaniu alkoholu, środków odurzających, uprawianiu nierządu ma każdy, kto taką wiedzę na temat nieletniego posiada. Natomiast Sąd może ukarać nieletniego nakładając na niego środek wychowawczy, leczniczy lub poprawczy.

Aby uchronić osoby małoletnie od przykrych konsekwencji za często nieświadome pokierowanie własnymi czynami, uświadamiajmy, rozmawiajmy, reagujmy i nie bójmy się poprosić o pomoc lokalną policję.

 

 

młodszy aspirant Magdalena Józak

Komenda Powiatowa Policji w Krośnie Odrzańskim

  • policjantka na spotkaniu w szkole
  • policjantka na spotkaniu w szkole
  • policjantka na spotkaniu w szkole
Powrót na górę strony